Przyjazd

19
mar 2024

Wyjazd

20
mar 2024

Zakochaj się w
Krakowie

Choć od dawna Kraków nie jest stolicą Polski, niezmienne pozostaje jednym z głównych centrów kultury i sztuki oraz jest najbardziej odwiedzanym miastem w Polsce. Urok wąskich brukowanych uliczek, majestatyczny Zamek Królweski na Wawelu, Rynek Główny z Wieżą Mariacką i Sukiennicami to główne atrakcje które, tworzą niesamowitą atmosferę tego miasta.

  • Miejsca, które warto zobaczyć
  • 759 lat historii

Pokaż:

  • Zabytki
  • Zakupy
  • Parki
  • Kultura
  • Wszystkie

19 minut od hotelu Zabytki

Rynek Główny

Rynek Główny to największy średniowieczny plac Europy. Niemal wszystkie kamienice i pałace znajdujące się wokół Rynku to kilkusetletnie zabytkowe obiekty.

Spacerując po Rynku nie sposób jest się nie zatrzymać choć na chwilę w jednej z wielu uroczych kawiarni czy restauracji. Rynek Główny jest najpopularniejszym miejscem spotkań, tu organizowane są letnie festiwale, koncerty czy targi. Już od stuleci z Mariackiej wieży rozlega się prawdziwie magiczna melodia hejnału- dźwięk, który stał się fragmentem krakowskiego pejzażu.

Co warto zobaczyć będąc na Rynku Głównym?

Sukiennice, Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Barbakan, Brama Floriańska, Teatr Słowackiego, Kościół Świętego Krzyża, Kościół OO. Pijarów, Muzeum Książąt Czartoryskich, Kościół św. Anny, Collegium Maius, Kościół i klasztor OO. Dominikanów, Kościół i klasztor OO. Franciszkanów, Kościół Świętych Piotra i Pawła, Kościół św. Andrzeja.

Jedną z największych turystycznych atrakcji Krakowa jest Droga Królewska wiodąca z placu Matejki przez Bramę Floriańską i ulicą Floriańską do Rynku Głównego. Następnie tuż obok Bazyliki Mariackiej, pomnika Adama Mickiewicza i Sukiennic w ulicę Grodzką. Dalej poprzez plac Dominikański, plac Wszystkich Świętych, zmierzając w kierunku ostatniego elementu spaceru - wzgórza Wawelskiego.

Rynek Główny

20 minut od hotelu Zabytki

Sukiennice

Miejsce, w którym z pewnością uda się znaleźć niejedną pamiątkę z Krakowa.

Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami czy rękodziełami. Obecnie na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. Pod zewnętrzną częścią sukiennic jako ciekawostkę obejrzeć można zachowane zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe. W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.

Sukiennice

20 minut od hotelu Zabytki

Kościół Mariacki

Jeden z największych i najważniejszych, po Archikatedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej.

Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Kościół Mariacki jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północnowschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Z wieży kościoła co godzinę rozlega się melodia hejnału grana na cztery różne strony świata. We wnętrzu kościoła, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na największy w Europie średniowieczny ołtarz stworzony przez Vita Stwosza.

Kościół Mariacki

20 minut do hotelu Kultura

Podziemia Rynku

Podziemia Rynku Głównego to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod płytą Rynku Głównego.

W Podziemiach podziwiać można stałą i czasową ekspozycję. Zwiedzanie podziemi jest rodzajem podróży w czasie, w której można odczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Zastosowane liczne techniki multimedialne pozwalają wczuć się w atmosferę panującą na krakowskim rynku sprzed siedmiuset lat. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań.

Podziemia Rynku

18 minut od hotelu Zabytki

Wieża Ratuszowa

Gotycka wieża z XIV wieku znajdująca się na Rynku Głównym w Krakowie, o wysokości 70 m.

Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa. Obecnie wejścia do wieży strzeże para lwów, które powstały na początku XIX wieku. U wejścia zachował się gotycki portal z herbem Krakowa i godłem Polski. Na parterze znajduje się zestaw 14 gmerków z 1444 roku, będący europejskim unikatem. W wieży, będącej filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa, eksponowane są pamiątki dotyczące historii miasta. W podziemiach znajduje się natomiast „Scena pod Ratuszem” krakowskiego Teatru Ludowego.

Wieża Ratuszowa

24 minuty do hotelu Kultura

Collegium Maius

Najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdujący się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie.

Collegium Maius jest budowlą wzniesioną z kamienia i cegły. Fasada przy ul. Jagiellońskiej ma gotyckie szczyty oraz wykusz. Na dziedziniec, pośrodku którego znajduje się studnia, prowadzi gotycki portal. Dziedziniec obiega ganek, wsparty na krużgankach, które posiadają kryształowe sklepienie. Na ganek pierwszego piętra prowadzą dwie pary schodów – większe noszą nazwę profesorskich[7]. Od strony południowej, na pierwszym piętrze widoczne jest ozdobne, późnogotyckie wejście do Librarii – jest to tzw. Porta Aurea.

Collegium Maius

24 minuty do hotelu Zabytki

Barbakan

Barbakan, zwany też potocznie Rondlem to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa.

Barbakan znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską, po południowej stronie ul.Basztowej. Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami – okrągłymi i sześciobocznymi ułożonymi naprzemiennie względem siebie. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.

Na Barbakanie znajduje się płyta poświęcona Marcinowi Oracewiczowi. Jak głosi legenda, podczas konfederacji barskiej, gdy zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa, nabił karabin guzikiem od czamary i zabił rosyjskiego dowódcę Panina. Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.

Barbakan

15 minut do hotelu Parki

Planty

Planty – park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822–1830.

Planty powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Był to grząski, zaniedbany teren pełniący rolę śmietniska i ujścia ścieków. W 1820 podjęto decyzję o utworzeniu „ogrodów miejskich” na miejscu wyburzonych na początku XIX w. murów (stąd nazwa Planty – od splantowania, czyli wyrównania rumowisk, bardzo długo jednak krakowianie używali nazwy Plantacye lub Plantacje, park zwano również miejskimi przechadzkami). W obrębie tworzonego parku pozostał Barbakan. W kolejnym etapie przystąpiono do obsadzania terenu drzewami (głównie kasztanowce, także klony, lipy, jesiony, topole, pojedyncze egzemplarze drzew egzotycznych) i krzewami, zakładania trawników i kwietników oraz wyznaczania alejek i placów zabaw. Planty stały się miejscem spacerów, spotkań towarzyskich, a nawet uroczystości narodowych.

Planty

14 minut do hotelu Zabytki

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu z pewnością jest jednym z najpiękniejszych i najsłynniejszych polskich zabytków doby renesansu. 

 

Przestrzeń zamku tworzy małe miasto w mieście. Konieczna będzie wizyta w grobach królewskich, Kaplicy Zygmunta, a także w Wawelskiej Katedrze. Wycieczka po Wzgórzu Wawelskim może stać się wspaniałą lekcją historii. W Katedrze na Wawelu jedyną pozostałą kaplicą z czasów średniowiecza jest kaplica św. Krzyża. Została ona ufundowana przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Ze Wzgórza Wawelskiego rozlega się niesamowity widok na Wisłę wraz z bulwarami, most Dębnicki, w oddali Kopiec Kościuszki oraz klasztor na Bielanach na tle Lasu Wolskiego. Podobno przy sprzyjającej pogodzie zauważyć można nawet Beskidy. Imponujący widok na panoramę Krakowa podziwiać można z Wieży Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu. Wspinając się na punkt widokowy, widzimy dzwony: Urbana i Półzygmunta na pierwszym piętrze, Kardynała i Stanisława na drugim i Zygmunta na trzecim piętrze. Będąc w Krakowie, koniecznie trzeba spotkać się ze Smokiem Wawelskim, który stał się wizytówką Krakowa. Jak na smoka przystało - zieje ogniem, co z pewnością zrobi wrażenie na dzieciach. 

Zamek Królewski na Wawelu

22 minuty od hotelu

Katedra na Wawelu

Najważniejszy kościół w Krakowie, który jest miejscem pochówku królów (m.in.: Władysława IV Waza, Zygmunta II Augusta) oraz wybitnych osób takich jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. W katedrze znajduje się również relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława.

Katedra na Wawelu

33 minuty od hotelu Kultura

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe zostało utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879.

Muzeum posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia je na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie. W początkach istnienia instytucji miasto Kraków przekazało dwie ówcześnie wyremontowane sale na pierwszym piętrze Sukiennic, jako pomieszczenia wystawiennicze dla muzeum. Kolekcja muzealna, składająca się w swych początkach z kilkunastu obrazów, nieustannie powiększana licznymi zapisami, donacjami i darami, rozwijała się w olbrzymim tempie. Bezcenne zbiory tworzą dzieła rzemiosła i sztuki z różnych czasów i z różnych rejonów świata, jednak podstawą zbiorów muzeum są dzieła sztuki polskiej lub z Polską związane, takie jak m.in. czara włocławska, Madonna z Krużlowej, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej i wiele innych. Charakterystyczne dla krakowskiego muzeum jest istnienie w jego strukturze organizacyjnej muzeów biograficznych, upamiętniających najwybitniejszych, wybranych artystów Krakowa: Jana Matejkę, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, a także kompozytora, Karola Szymanowskiego.

Muzeum Narodowe

2 minuty od hotelu Kultura

Kazimierz

Kazimierz dawniej był odrębnym miastem, dziś jest popularną dzielnicą Krakowa, w której w kawiarniach, klubach czy galeriach spotykają się osoby, dla których okolice Rynku są zbyt "turystyczne".

To tutaj poczuć można niezwykle tajemniczą atmosferę i odkrywać nieznane dotąd zakamarki miasta. Wśród ekskluzywnych hoteli czy restauracji wciąż znaleźć można pracownie rzemieślnicze, cholewkarskie czy grawerskie. Kazimierz tętni artystycznym życiem. Warto wybrać się na spacer w okolice Placu Nowego, przejść się ulicą Miodową, Józefa, wstąpić na ulicę Szeroką, gdzie już od początku lat 90. co roku odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, w ramach, którego organizowane są koncerty, wykłady, wystawy czy warsztaty.

Co warto zobaczyć na Kazimierzu? 

  • Synagogi: Stara (XV w.), Remuh (1553), Wysoka (1563?), Poppera (1620), Kupa (1643), Izaaka (1644), Tempel (1862).
  • Kościoły: Bożego Ciała, św. Katarzyny, Św. Trójcy ze szpitalem bonifratrów, kościół i klasztor Paulinów na Skałce.
  • Cmentarze: Cmentarz Remuh (stary cmentarz żydowski), Nowy cmentarz żydowski.
Kazimierz

8 minut od hotelu Parki

Plac Wolnica

Plac na Kazimierzu znajdujący się u zbiegu ulic Krakowskiej i św. Wawrzyńca.

Obok placu, w narożniku ulic Bożego Ciała oraz św. Wawrzyńca stoi kościół Bożego Ciała, będący główną świątynią parafialną Kazimierza. Plac ten jest częścią pierwotnego rynku miasta Kazimierz, utworzonego w 1335 r. podczas lokacji miasta. Kiedyś dorównywał wielkością krakowskiemu rynkowi i pełnił podobne do niego funkcje – tutaj odbywał się handel, a także znajdował się ratusz, gdzie najwyższe władze administracyjne i sądownicze miasta Kazimierz miały swoją siedzibę. Tutaj również ulokowane były inne budynki użyteczności publicznej: kramy, waga czy postrzygalnia. Dzisiejsza nazwa Plac Wolnica wywodzi się od łacińskiego Forum liberum (prawo wolnego handlu mięsem poza kramami) i istnieje w takiej formie od końca XVIII wieku, gdy Kazimierzowi nadano przywilej wolnego handlu. Dzisiejsze kamienice pochodzą z XIX wieku, zazwyczaj w ich parterowej części znajdują się sklepy, galerie, restauracje czy hotele.

Plac Wolnica

7 minut od hotelu Kultura

Plac Nowy

Popularnie zwany Żydowskim plac na krakowskim Kazimierzu. Odchodzą od niego ulice Nowa, Rabina Meiselsa i Warschauera, wschodnią część zamyka ul. Estery.

Do XIX wieku na terenie Placu Nowego znajdował się tzw. Libuszhof, zespół uliczek i zabudowań. Przy północnej stronie placu, wytyczonej wzdłuż murów obronnych Kazimierza, znajdują się domy należące niegdyś do szpitala żydowskiego przy synagodze Kupa. Na środku placu znajduje się tzw. okrąglak zwany przez okolicznych mieszkańców rondlem. Jest to pawilon handlowy wybudowany w 1900 składający się z dwu obiektów: wewnętrznej hali i okalającego ją pierścienia z punktami handlowymi zbudowanym na planie dwunastokąta. Budynki te są oddzielone niezadaszonym korytarzem stanowiącym wejście do sklepików. Do obiektu prowadzą dwa ustawione symetrycznie wejścia od strony zachodniej i wschodniej. Po wojnie Okrąglak pełnił ponownie funkcję hali targowej, choć przez szereg lat większość sklepików była jedynie magazynami dla handlowców sprzedających swoje towary na straganach. Obecnie w jego murach mieszczą się sklepiki spożywcze, masarnie, obiekty gastronomiczne (w tym punkty sprzedaży zapiekanek). Na dachu okresowo odbywają się koncerty muzyczne. Plac Nowy funkcjonuje w dni powszednie jako targ gdzie można kupić zarówno warzywa jak i cenne antyki. Przy placu znajduje się wiele kawiarni i pubów. Plac Nowy to także miejsce różnych festiwali i imprez. Odbywają się tu m.in. imprezy w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej (koncert na dachu Okrąglaka), czy też Festiwal Zupy.

Plac Nowy
newsletter

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, w tym przetwarzania danych dotyczących aktywności użytkownika oraz personalizacji reklam, oraz możliwość zmian ustawień plików cookies, znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając ZAAKCEPTUJ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez INX METROPOLIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Starowiślna 91, 31-052, Kraków , Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach analitycznych i marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań, mierzenia ich skuteczności oraz przetwarzania danych użytkownika dla celów analitycznych). Zmiany ustawień plików cookies oraz szczegółowe preferencje dotyczące zgód możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Niezbędne pliki cookies

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert lub dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa, m.in.: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć. Te pliki są wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Nie wymagają Twojej zgody.

Analityczne pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Wyrażając zgodę na te pliki cookies, zgadzasz się na przetwarzanie danych dotyczących Twojej aktywności na stronie w celach analitycznych.

Marketingowe pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące aktywności użytkownika, produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Zgoda na te pliki cookies oznacza, że Twoje dane mogą być używane do personalizacji reklam oraz analizy skuteczności naszych kampanii reklamowych.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane